Bölcsődei jelentkezés

Fontos információk a bölcsődébe kerüléshez

   

  

     

Bölcsődei pótjelentkezés 2024.

       

   

ELLÁTANDÓ CÉLCSOPORT

  

A Gyvt. 41-42. §-a és a 15/1998. (IV.30.) NM rendelet 36. §-a alapján az intézménybe a gyermek húsz hetes korától harmadik életévének, fogyatékos gyermek ötödik életévének, illetve annak az évnek december 31-ig vehető fel, amelyben harmadik, fogyatékos gyermek ötödik életévét betölti. Ha a gyermek harmadik életévét betöltötte, de testi vagy szellemi fejlettségi szintje alapján még nem érett az óvodai nevelésre és óvodai jelentkezését a bölcsőde orvosa nem javasolja, bölcsődében gondozható negyedik életévének betöltését követő augusztus 31-ig.

  

ELLÁTANDÓ TERÜLET

  

Az intézmény ellátási területe a fenntartó önkormányzat illetékességi (Gyvt. 94. § (6) bek.) Budapest és Pest vármegye közigazgatási területére terjed ki. Újbuda a főváros legnépesebb kerülete, lakosságának száma megközelíti a 135 000 főt. A kerület különböző részei változatos képet mutatnak mind földrajzi, mind pedig gazdasági adottságaik alapján. Az itt élők szociális helyzete is igen különböző, bár a főváros tekintetében itt a legalacsonyabb a munkanélküliség. A három éven aluli gyermekek száma 6041 fő, melyből átlagosan 20% igényel intézményes ellátást.

  

BÖLCSŐDEI JELENTKEZÉS

  

A szülő vagy a törvényes képviselő a gyermek húszhetes korától a harmadik életévének a betöltéséig kérheti a gyermeke felvételét a bölcsődébe. A kerület négy tagintézménye vállalja a sajátos nevelési igényű gyermekek, nevelését-gondozását, részleges és teljes integrált ellátás keretében a gyermek 6 éves koráig.

A bölcsődei ellátás igénybevétele önkéntes, de a gyermek bölcsődébe történő felvételét a szülőn kívül kezdeményezheti a körzeti védőnő, a házi gyermekorvos, a háziorvos, a szociális-, illetve a családgondozó, a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhatóság is. Az ellátás iránti kérelmek benyújtásának rendjéről és a jelentkezéshez szükséges letölthető dokumentumokról honlapunkon kaphatnak megfelelő tájékoztatást.

  

    FONTOS INFORMÁCIÓK A BÖLCSŐDÉBE KERÜLÉSHEZ

        

    Jelentkezéskor szükséges dokumentumok:

     

    • Bölcsődei felvételi kérelem: Jelentkezési lap
    • Jövedelemnyilatkozat a személyi térítési díj megállapításához: Jövedelemnyilatkozat; Kitöltési útmutató
    • Munkáltatói igazolás vagy munkáltatói szándéknyilatkozat, vagy „egyéb ok” igazolása (védelembe vétel, egészségügyi igazolás stb.)
    • Gyermek TAJ kártyája
    • A gyermek oltási könyve (kötelező védőoltások megléte)
    • Lakcímkártya: egyik szülő + gyermek (budapesti, vagy Pest vármegyei lakcím szükséges, a XI. kerületi jelentkezők előnyben részesülnek).

      

    Aki rendelkezik az alábbiakkal:

      

    • Szakértői vélemény
    • RGYK határozat
    • Határozat védelembe vételről
    • Szakorvosi vélemény - ételallergia esetén

      

    A bölcsődébe járás megkezdése előtt 2 héttel a következő dokumentumokat szükséges leadni a bölcsődében:

       

    • Munkáltatói igazolás mindkét szülőtől
    • Jövedelemigazolás – 30 napnál nem régebbi előző havi nettó jövedelem mindkét szülőtől, igazolás a GYED, GYES, családi pótlék összegéről + egyéb jövedelem igazolása.

        

    NYÍLT NAPOK

      

    Minden év március-áprilisában lehetőséget biztosítunk a családoknak, hogy a beiratkozást megelőzően megismerkedjenek gyermekük leendő bölcsődéjével. Ezért a bölcsődék nyílt napokat tartanak annak érdekében, hogy megkönnyítsük a bölcsődeválasztást és lehetőséget teremtsünk arra, hogy megismerkedjenek az adott tagintézmény szakmai programjával, a sajátosságaival, találkozhassanak a bölcsődevezetővel és a kisgyermeknevelőkkel. A nyílt napok időpontjairól holnapunkról tájékozódhatnak.

         

    CSALÁDLÁTOGATÁS

      

    Célja a családdal való kapcsolatfelvétel, a gyermek és a szülő otthoni környezetben való megismerése. Az első látogatás mindig a gyermek bölcsődei adaptációjának részeként, a beszoktatás megkezdése előtt történik. A családi élet az emberek intim szférájához tartozik, ezért a családlátogatást lehetőségként ajánljuk fel, melynek során a szakember ismerve a családlátogatás jelentőségét, hitelesen képviseli a szülők felé, hogy a látogatás miért előnyös a gyermek szempontjából.

      

    A családlátogatás arra is lehetőséget nyújt, hogy a szülő a saját biztonságot jelentő környezetében bővebben informálódjon a bölcsődei életről és jobban megismerje azokat a kisgyermeknevelőket, akikre gyermekét bízza. A családlátogatás megszervezése során az időpont kiválasztásánál, valamint a családlátogatás alatt a szülők kívánságait mindig figyelembe vesszük (a látogatástól való elzárkózást is).

      

    BESZOKTATÁS (ADAPTÁCIÓ)

      

    A szülővel történő fokozatos beszoktatás módszerének alkalmazása a bölcsődei nevelő-gondozó munka egyik fontos feladatát, a családdal való együttműködést helyezi előtérbe. A szülő vagy közeli családtag jelenléte biztonságot ad a gyermeknek és megkönnyíti az új környezethez való alkalmazkodását. A kisgyermek és a kisgyermeknevelő között fokozatosan kialakuló bizalom és érzelmi kötődés segíti a gyermeket új környezetének és élethelyzetének elfogadásában. Jelentősen megkönnyíti beilleszkedését a bölcsődei közösségbe, mérsékeli az adaptáció során fellépő stressz-reakciók (alvási és étkezési nehézségek, nyugtalanság, sírás, a viselkedésben, szokásokban, az önállóság területén jelentkező esetleges negatív változások) súlyosságát, időbeli elhúzódását.

      

    A szülővel történő fokozatos beszoktatás időtartama tervezetten két hét, melynek során a gyermek az első hét napjait a szülővel együtt tölti a bölcsődei csoportban. Ilyen módon a gyermek lehetőséget kap arra, hogy nyugodtan ismerkedjen környezetével, az őt körülvevő gyermekekkel és felnőttekkel, miközben biztonságban érezheti magát. Eközben a kisgyermeknevelő megfigyelheti őt, információkat gyűjtve arról, hogy hogyan eszik, játszik, milyen módon reagál a hozzá intézett kérdésekre, a különböző, az azonos korúak együttéléséből adódó helyzetekre. A gondozási műveletek megfigyelése során (étkezés, pelenkázás, öltözködés, mosakodás…) felmérheti a gyermek egyéni igényeit, anya és gyermeke kapcsolatát. A második héten a kisgyermeknevelő fokozatosan átveszi az anyától a gyermek ellátását, miközben az anya időben egyre növekvő távollétében igyekszik érzelmi biztonságot és támaszt nyújtani a gyermeknek. A napi eseményeket, a beszoktatás tapasztalatait minden esetben távozáskor a kisgyermeknevelő és a szülő együtt értékeli, kiemelve a pozitívumokat és megtervezve a következő nap programját.

      

    Speciális ellátást igénylő kisgyermek esetében igen nagy jelentőségű a kezdeti beszoktatási időszak. Mind a kisgyermeknek, mind a kisgyermeknevelőnek nagy szüksége van erre az időszakra. A sajátos nevelésű igényű gyermekeknél nem elsősorban a gyermek helyhez való szoktatásáról van szó, hanem a gyermekkel kapcsolatos mindennapi teendőkről, a szokások, az esetleges speciális teendők megtanulásáról a szülőtől.

      

    „SAJÁT KISGYERMEKNEVELŐ” RENDSZER

      

    A személyi állandóság elvének biztosítéka a bölcsődei csoportban. A „saját kisgyermeknevelő” – rendszerben több figyelem jut az egyes gyermekre, számon lehet tartani az egyéni igényeket, szokásokat, problémákat. Ilyen módon könnyebben megvalósítható intézményes keretek között a személyre szabott, egyéni nevelés-gondozás. A „saját” kisgyermeknevelő a gondozás-nevelés mellett figyelemmel kíséri a gyermek fejlődését, vezeti a róla szóló személyi dokumentációt, számon tartja a fejlődés újabb állomásait. Ő szoktatja be a gyermeket a bölcsődei csoportba (5-7 gyermek), ő az, akivel a legszorosabb az érzelmi kapcsolat, és a bölcsődébe járás egész időtartama alatt a „saját” kisgyermeknevelő segíti át a gyermeket a bölcsődei élet nehézségein.

      

    *************

    Bölcsődéink bemutatkozó filmjei:

        

    Újbudai Bóbita Bölcsőde

      

    Újbudai Dúdoló Bölcsőde

      

    Újbudai Katica Bölcsőde

      

    Újbudai Kuckó Bölcsőde

      

    Újbudai Mesevár Bölcsőde

      

    Újbudai Mogyoróskert Bölcsőde

      

    Újbudai Napsugár Bölcsőde

      

    Újbudai Pöttöm Bölcsőde

      

    Újbudai Szemünk Fénye Központi Bölcsőde

      

      

    BOLDOG BÖLCSŐDEI ÉVEKET KÍVÁNUNK GYERMEKÜKNEK!

      

    © 2013-2018 - BUDAPEST FŐVÁROS XI. KERÜLET ÚJBUDA ÖNKORMÁNYZATA